Co powinien zawierać nowoczesny blok operacyjny?

Blok operacyjny, jest obecnie najważniejszym miejscem pracy wykwalifikowanych chirurgów, dzięki którym są w stanie przeprowadzać operację od tych mniej skomplikowanych, po ratujące życie. Pomieszczenie powinno być odpowiednio zorganizowane, posiadać specjalistyczny sprzęt i zapewniać komfortowe i higieniczne warunki możliwe do wykonania operacji. Rozporządzenie Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej jasno określa przepisy w sprawie przygotowania sali do wykonywania w niej zabiegów.

Przede wszystkim sala chirurgiczna nie może posiadać powierzchni mniejszej niż 35m2, przy tym pomieszczenie to musi być odpowiednio wentylowane.  Poza samym stołem operacyjnym i sprzętem niezbędnym do operacji, wymagane jest również skompletowanie specjalistycznego sprzętu, jak lampy operacyjne, dezynfektory czy instalację umożliwiające kontrolę gazów medycznych.

Stół operacyjny

Stół chirurgiczny w większości szpitali jest sterowany elektronicznie z możliwością łatwej zmiany pozycji, choć nie jest to wymóg konieczny, znacząco ułatwia pracę zespołowi. Natomiast ważne jest, aby stół wykonany był z materiału łatwo zmywalnego. Bardzo ważna jest bliskość aparatu odsysającego, niezbędnego w czasie operacji. Narzędzia chirurgiczne od haków, kleszczy, po lancet, osteotom, pęsety i igły są w tym wypadku koniecznością, gdyż bez nich nie można wykonać nawet najprostszych operacji.

Dezynfektory

Bardzo ważne miejsce, niezbędne na każdej sali zabiegowej. Narzędzia chirurgiczne i pozostała część sprzętu bezpośredniego kontaktu, wymagają dokładnego mycia i dezynfekcji przed, w trakcie i po operacji. Specjalne aparaty, w które wyposażone jest dezynfektor, pozwalają na odkażanie z wykorzystaniem wysokiej temperatury. Często zdarza się, że myjka znajduję się w osobnym pomieszczeniu, bezpośrednio przy sali chirurgicznej, zazwyczaj przeszklona.

Oświetlenie operacyjne

Odpowiednie naświetlenie jest niezbędne do prawidłowego wykonania zabiegu. Lampy operacyjne powinny być wykonane z materiałów najwyższej jakości, zapewniając komfortową widoczność i możliwość dostosowania światła do wszystkich rodzajów operacji. Oświetlenie powinno być zasilane technologią ledową emitującą nierozerwalną wiązkę światła, zapewniając przy tym bezcieniowość. Poza niezbędnymi na bloku operacyjnym lampami sufitowymi, w zależności od przeprowadzanych zabiegów, używane jest także oświetlenie ścienne i statywowe.

SSGM i skrzynki SZKG

Każdy blok operacyjny musi być wyposażony w specjalistyczne instalację, pozwalające kontrolować dopływ i odpływ gazów medycznych. Skrzynki SZKG umożliwiają ścisłą kontrolę ciśnienia gazów wraz z ich dawkowaniem. Ponadto w przypadku awarii centralnego zasilania szpitalu, umożliwiają podłączenie do nich zasilania awaryjnego i kontynuowanie zabiegu.

Sygnalizator stanu gazów medycznych, przeznaczony jest do kontroli wizualnej i akustycznej stanów gazów, sygnalizując w przypadku nieprawidłowości. Instalacja musi być podłączona pod system rurociągów doprowadzających i odprowadzających gaz.

Źródło: Producent sprzętu medycznego – INMED Karczewscy