Jak powinno przebiegać niszczenie elektronicznych nośników danych

Coraz więcej przedsiębiorstw gromadzi większość swoich danych na nośnikach cyfrowych. Jest to zdecydowanie bardziej ekologiczne rozwiązanie i bezpieczniejsze pod względem przeciwpożarowym. Korzystanie z nośników cyfrowych jest też dużo wygodniejsze niż przechowywanie stosów papierowych dokumentów. Co jednak w momencie, gdy chcemy usunąć przechowywane dane albo wymienić wykorzystywany sprzęt?

Warto wiedzieć, że samo ręczne usunięcie danych z dysku kliknięciem „usuń” nie wystarczy, by trwale zniszczyć dane zawarte na nośniku. Istnieje wiele sposobów, by takie dane odzyskać i dla obeznanego w temacie hakera nie będzie stanowiło to większego problemu. Jak więc powinniśmy podejść do tematu niszczenia nośników danych elektronicznych, by mieć pewność, że dane są trwale usunięte? To zadanie wymaga znajomości metod trwałego usuwania danych – warto więc powierzyć jego wykonanie specjalistom.

Jakie nośniki danych elektronicznych się niszczy?

Cyfrowe nośniki danych można podzielić na kilka kategorii:

  •         Nośniki magnetyczne, na przykład identyfikatory, kasety, dyskietki
  •         Nośniki elektroniczne, czyli karty chipowe, karty pamięci, przenośne dyski twarde i pamięci (pendrive), telefony komórkowe i tablety
  •         Dyski twarde np. HDD
  •         Nośniki optyczne takie, jak płyty CD oraz DVD
  •         Inne nośniki – klisze, slajdy itp.

W jaki sposób powinno przebiegać niszczenie cyfrowych nośników?

O znanych i dostępnych metodach niszczenia elektronicznych nośników danych można by mówić długo, jednak najważniejszym podziałem, jaki można przybrać jest podział następujący:

  •         niszczenie danych za pomocą oprogramowania/formatowania dysku/nadpisywania danych, czyli krótko mówiąc – usuwanie ich z poziomu komputera;
  •         niszczenie mechaniczne – dużo bardziej skuteczne, oczywiście jeśli wykonamy je z pomocą specjalistów posiadających niezbędną wiedzę i narzędzia.

Pierwsza kategoria dotycząca niszczenia danych zaczyna się zazwyczaj od formatowania dysku. Jest to popularna metoda, jednak niepolecana, jeśli dane, które chcemy usunąć są nadzwyczaj wrażliwe i pod żadnym pozorem nie chcemy, by dostęp do nich miał ktoś niepożądany. Osoby, które zajmują się odzyskiwaniem danych z nośników cyfrowych nie będą miały najmniejszego problemu z dotarciem do informacji zapisanych na sformatowanym dysku.

Kolejną opcją z pierwszej kategorii jest nadpisywanie danych, czyli po prostu czasochłonne, wielokrotne usuwanie i zapisywanie kolejnych informacji na nośniku. Daje to lepsze rezultaty niż jednorazowe formatowanie i sprawdza się w momencie, jeżeli bardzo nam zależy, by zachować sam nośnik w wersji fizycznej (uchronić go przed mechanicznym zniszczeniem).

Jeśli jednak bardziej, niż na samym nośniku zależy nam na trwałym, pewnym i profesjonalnym usunięciu informacji na stałe – warto zdecydować się na metodę mechanicznej eliminacji danych. Podkreślamy, że tutaj warto zwrócić się o pomoc profesjonalnych firm oferujących fachową utylizację nośników. Istnieje szereg firm na rynku, które potrafią odzyskać dane nawet z nośnika, który nieprofesjonalnie zniszczono (na przykład za pomocą domowych narzędzi typu młotek). Nie niszcząc integralnych części dysku wciąż narażamy się na to, że dane mogą być przechwycone.

Jak dokładnie wygląda metoda mechanicznego usuwania informacji z nośników cyfrowych?

Aby dobrze zobrazować fakt, jak ciężko jest trwale zniszczyć dane zapisane na dyskach, warto wspomnieć o katastrofie World Trade Center w 2001 roku. Zawalające się ogromne budynki zgniotły, połamały, częściowo spaliły i pogniotły wiele komputerów, na których zawarte były dane. Mimo ogromu zniszczeń, które przyniosła za sobą ta katastrofa – wiele wartościowych danych udało się odzyskać jeszcze w tym samym roku.

Metoda profesjonalnego, mechanicznego niszczenia nośników danych polega na przecinaniu nośnika na wiele drobnych kawałków za pomocą specjalnych, certyfikowanych maszyn tnących. Urządzenia te najpierw rozdrabniają nośnik, a później dodatkowo go zgniatają. Poprzez dokładne zniszczenie i zmielenie wszystkich części nośnika zyskujemy absolutną pewność, że ponowny odczyt danych został uniemożliwiony. W przypadku dysków twardych HDD profesjonalne firmy stosują specjalistyczne maszyny, które niszczą dyski bez potrzeby ich rozkręcania czy wyjmowania części.

Źródło: Essi – utylizacja dokumentów