Jak tworzyć tematyczne prezentacje multimedialne?

Na rynku istnieją branże, od których działalności zależą losy ludzi. Każdy błąd oznacza konsekwencje w postaci utraty czyjegoś zdrowia lub życia. Mowa tu przede wszystkim o medycynie i wszystkim, co z nią związane. Nie jest to jednak jedyna dziedzina, w której od klarownego wyjaśnienia specjalistycznych procesów wiele zależy. Aby nie dopuścić do pojawienia się błędów merytorycznych, tematyczne prezentacje multimedialne powinny być opracowywane przez wyspecjalizowane firmy, które korzystają z pomocy eksperckiej. Takie prezentacje tworzy specjalnie dobrany zespół, który wymyśla i realizuje pomysły, dotyczący tego, jak najlepiej zobrazować dany proces. To duża odpowiedzialność. W niniejszym artykule opowiemy o tym, w jaki sposób tworzy się profesjonalne tematyczne prezentacje multimedialne.

Co wyróżnia tematyczne prezentacje multimedialne?

  • Język naukowy, specjalistyczny dla danej branży.
  • Najwyższa jakość prezentacji, która wzbudzi zaufanie odbiorców.
  • Informacje przekazane w jasny, konkretny oraz atrakcyjny sposób. Najlepiej sprawdzi się obrazowa forma przekazywania wiedzy.
  • Profesjonalne grafiki i animacje tworzone przez specjalistów we współpracy z ekspertami od danej dziedziny naukowej.
  • Brak tolerancji dla jakichkolwiek błędów.
  • Idealne proporcje obrazu i tekstu, których przekazy się uzupełniają i pomagają zrozumieć zamysł prezentera.

Twarde dane liczbowe, potwierdzone rzetelnymi badaniami, uznanych ośrodków badawczych.

Stosowanie zaawansowanych funkcji programów do tworzenia prezentacji multimedialnych, niedostępnych dla osób, nieposiadających wiedzy programistycznej. Przykładem jest program Adobe Animate, który zapewnia niemal nieograniczone możliwości animacyjne, pod warunkiem znajomości języków programowania.

Składniki potrzebne do stworzenia tematycznej prezentacji multimedialnej

Aby rzetelnie wykonać zadanie, należy się do niego odpowiednio przygotować. Poniżej wymienione punkty są niezbędne do rozpoczęcia pracy nad prezentacją multimedialną.

 • Specjalistyczna wiedza np.: medyczna, prawnicza, farmaceutyczna.
 • Doświadczenie w tworzeniu prezentacji multimedialnych.
 • Zmysł estetyczny.
 • Znajomość zasad programowania i grafiki komputerowej.
 • Umiejętność precyzowania myśli i selekcji najważniejszych informacji.
 • Zaplecze techniczne: pełne wersje programów: PowerPoint, Prezi i Adobe Animate. Każda prezentacja multimedialna wymaga innego podejścia i odmiennych efektów wizualnych, dlatego dobrze jest dysponować powyższymi programami.

Zasady tworzenia specjalistycznych prezentacji multimedialnych

Jak było zaznaczone na początku artykułu, wymagające prezentacje multimedialne powinny być tworzone przez wyspecjalizowane firmy tworzące prezentacje. Wiesz już, co wyróżnia omawiane prezentacje. Jeśli posiadasz składniki przedstawione w poprzednim akapicie i chcesz samodzielnie przystąpić do przygotowania tematycznej prezentacji, pamiętaj o kilku ważnych zasadach.

 1. Przestrzegaj reguł, dotyczących wszystkich, dobrych prezentacji multimedialnych.
 2. Tekst, który chcesz zamieścić w prezentacji, musi być krótki, treściwy i merytoryczny.
 3. Stosuj wypunktowania i wyróżnienia, czyli zadbaj o odpowiednią typografię tekstu.
 4. Jak najwięcej informacji przekaż w formie wizualnej, za pomocą: wykresów, tabel, porównań, zdjęć czy grafik. Skomplikowane procesy medyczne wyjaśnij z pomocą animacji i filmów.
 5. Podając liczby i inne dane, odwołuj się do uznanych źródeł naukowych.
 6. Zadbaj o interaktywność całej prezentacji.
 7. Profesjonalizm zobowiązuje. Każdy element znajdujący się na slajdach musi być spójny z całością i dokładnie przemyślany.

Reasumując, są branże, w których eksperymenty niemające podłoża naukowego się nie sprawdzą. Z całą pewnością należą do nich: medycyna i farmacja. Bez odpowiedniego przygotowania merytorycznego, technicznego oraz doświadczenia nie powinno się przygotowywać prezentacji multimedialnych, skierowanych do przedstawicieli powyższych zawodów. Na szczęście są firmy, które specjalizują się w tworzeniu prezentacji medycznych, farmaceutycznych oraz innych prezentacji tematycznych. Zleć im pracę, a otrzymasz prezentację multimedialną, która spełni Twoje oczekiwania!

Źródło: Prezentacje PowerPoint – Tworzenie prezentacji