Podnośniki koszowe – bezpieczna praca na wysokościach

Podnośniki koszowe to pojazdy przeznaczone do wykonywania prac na wysokościach. Doskonale sprawdzają się zarówno na budowach, jak i w wielu innych działaniach. Poznaj ich zalety i możliwości wykorzystania.

Podnośnik koszowy – jak działa

Już sama nazwa tego urządzenia wiele tłumaczy. Jest to bowiem maszyna wyposażona w dźwig, ramię – najczęściej zamontowane do ciężarówki – dzięki któremu można wznosić się na odpowiednią wysokość. Na końcu takiego ramienia jest zamontowany kosz, czyli specjalna platforma, z odpowiednimi zabezpieczeniami, do której można wejść i bezpiecznie przystąpić do pracy. Podnośnik koszowy może podnieść tę platformę nawet na wysokość kilkudziesięciu metrów. Pojazd sprawdza się zarówno w budownictwie, ale też między innymi przy odśnieżaniu dachów budynków czy montowania wysokich reklam.

Podnośniki koszowe na budowie

Choć każda budowa wymaga odpowiedniego przygotowania terenu przy gruncie, to jednak może się okazać, że część prac będzie związana również z działaniami na wysokościach. Głównie w przypadku montażu wysokich konstrukcji, ale też przy pracach między innymi związanych z naprawą linii energetycznych. Tego typu działania wymagają od pracowników sporej koncentracji, ale też muszą zapewnić im odpowiednią swobodę ruchu – by mogli właściwie i bezpiecznie wykonywać swoje zadania. Często są to zresztą prace, do których zwykła drabina nie wystarczy. Ze względów bezpieczeństwa, a także komfortu pracy, warto zdecydować się wtedy na wynajem podnośników koszowych.

Odśnieżanie dachów budynków

To działanie, z którym zetknął się praktycznie każdy i właśnie wtedy miał okazję zobaczyć, jak w praktyce wygląda korzystanie z podnośników koszowych. Wraz z nadejściem zimy trzeba liczyć się z tym, że mogą występować opady śniegu a także mrozy. W praktyce bywa z tym różnie, ale lepiej być przygotowanym na taką właśnie ewentualność. Jeśli pojawią się intensywne opady śniegu, a także zaczną występować sople, trzeba jak najszybciej zająć się ich usunięciem.

Pokrywa śnieżna jest bardzo dużym obciążeniem dla dachu budynku, a zwisające sople mogą oderwać się w każdej chwili – stanowią więc realne zagrożenie dla osób, które przemieszczają się w okolicach danego obiektu. Trzeba więc nie tylko właściwie ogrodzić i zabezpieczyć teren, ale też niezwłocznie przystąpić do usunięcia tych zimowych przeszkód. Dzięki podnośnikom koszowym jest to zadanie znacznie łatwiejsze i bezpieczniejsze, ponieważ umożliwiają one szybki i sprawny dostęp do trudno dostępnych miejsc na wysokościach.

Montaż reklam, mycie okien

Miejska rozbudowa sprawia, że czasem trzeba pracować na naprawdę dużych wysokościach. Bloki czy biurowce mogą mieć po kilkanaście albo i kilkadziesiąt pięter. Mogą się z nimi wiązać również konkretne działania – jak choćby chęć zamontowania reklamy na jednej z takich wysokości. Warto więc wiedzieć, że wiele agencji reklamowych, właśnie na końcowym etapie realizacji zlecenia, również korzysta z podnośników koszowych. Wykorzystywane są również w przemyśle filmowym, kiedy to trzeba zamontować konstrukcję na dużej wysokości lub zapewnić stabilne miejsce do zdjęć właśnie kilkadziesiąt metrów ponad ziemią. Podnośniki koszowe są używane także przez firmy sprzątające, których zadaniem jest między innymi mycie okien w wysokich budynkach. W nowym budownictwie wiele okien na korytarzach nie ma klamek, nie da się więc umyć tych okien będąc wewnątrz budynku. Konieczne jest zrealizowanie takiego zadania z zewnątrz, właśnie na dużej wysokości.

Wynajem podnośnika koszowego z operatorem

Choć podnośnik koszowy może przydać się do wielu różnych zadań, to jednak niewiele osób decyduje się na jego zakup – koszty byłyby znacznie większe od tego, jakie jest na niego rzeczywiście zapotrzebowanie. Dlatego warto zdecydować się na jego wynajem. Firmy, które się tym zajmują, nie tylko gwarantują, że urządzenia są sprawne i mają wszystkie niezbędne badania techniczne. Zapewniają też obsługę przez profesjonalnego operatora. Pozwalają także na wynajem krótkoterminowy, co świetnie sprawdza się przy realizacji pojedynczych zadań na wysokościach.

Źródło: Avio-Star – maszyny budowlane Warszawa