Czego potrzebujesz, aby postawić domek mobilny?

W dobie pandemii dużo się słyszy o tym, żeby w miarę możliwości unikać dużych skupisk ludzi i zachować dystans społeczny.  Niestety w wypadku wyjazdów wypoczynkowych nie zawsze jest to możliwe. Jednak w trosce o zdrowie nasze i naszych najbliższych warto przyjrzeć się długofalowym rozwiązaniom pozwalającym na odgrodzenie się od świata zewnętrznego na dłużej. Oczywiście najwygodniejszym z nich wydają się być własne cztery kąty, najlepiej gdzieś za miastem. Co mamy do dyspozycji? Domek letniskowy, przyczepę kempingową, kamper oraz… Coś zupełnie innego – domki mobilne! Czym są domki mobilne, ile kosztują, gdzie można je zamówić oraz czego potrzebujesz, aby je postawić? Odpowiedzi znajdziesz w tym artykule.

Czym są domki mobilne?

Jeśli jeszcze nie słyszałeś o domkach mobilnych, pora nadrobić zaległości! Domki mobilne często określane są także domkami na kółkach albo domkami holenderskimi czy domkami angielskimi. Są to wygodne, trwałe i nowoczesne konstrukcje, w niczym nieustępujące tradycyjnym domom letniskowym. Ich ogromnym plusem jest to, że mogą być użytkowane przez cały rok, zatem świetnie sprawdzą się jako miejsce wypoczynku zarówno letniego, jak i zimowego. Jak sama nazwa wskazuje mają charakter mobilny – dzięki zainstalowanym kółkom można bez problemu przesuwać je w obrębie działki z miejsca na miejsce, a także wjechać nimi na przyczepę w celach transportowych.

Jaki jest cena domku mobilnego?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Dlaczego? Otóż ceny nowych domków na kółkach zaczynają się od kilkunastu tysiącach złotych, a mogą kończyć się nawet i na kilkuset. Skąd taki duży rozrzut? Otóż nie ma co się łudzić, koszt wyprodukowania budowli tego typu jest zależny od projektu. Siłą rzeczy tańsze będą domki z jedną sypialnią i bez dodatkowych udogodnień, droższe – te większe, z kominkiem czy jednospadowym dachem. Dlatego też jeśli myślisz o zakupie domku mobilnego, nie obawiaj umówić się na konsultacje z przedstawicielem firmy produkującej domki na kółkach. Specjaliści z pewnością pomogą przy doborze odpowiedniego projektu, mając na względzie budżet, jakim dysponujesz. Pamiętaj też, że używane domki holenderskie (czyli takie sprowadzane z zagranicy) nie zawsze sprawdzają się w warunkach pogodowych panujących w Polsce. Stąd też lepszym rozwiązaniem wydaje się zakup nowego domku mobilnego od polskiego producenta. Być może wydaje Ci się to w tym momencie stratą pieniędzy, ale znalezienie używanego domku holenderskiego w dobrym stanie nie jest wcale takie proste. Zdarza się, że na jego remont trzeba wyłożyć więcej niż wynosi koszt zakupu nowej konstrukcji.

Czego potrzebujesz, aby postawić domek mobilny?

Jeśli już jesteś zdecydowany, że domek na kółkach jest tym rozwiązaniem, którego szukasz, w pierwszej kolejności będziesz potrzebował działki. Nie musisz być jej właścicielem – budowle tego typu nie są trwale związane z gruntem, dlatego też zgody nie są wymagane. Przed postawieniem domku na działce warto mimo wszystko skontaktować się z odpowiednim starostwem powiatowym. Niektóre, większe domki, mogą wymagać dodatkowych pozwoleń, dlatego też informacje na ten temat najlepiej zaczerpnąć u źródła!

W drugim kroku będziesz potrzebować dobrego producenta domków mobilnych. Takiego, który wraz z Tobą wybierze odpowiedni projekt, doradzi, pomoże wybrać najbardziej optymalne rozwiązania. Pamiętaj, że domek ma służyć przede wszystkim Tobie, dlatego też tak ważne jest dostosowanie go do potrzeb użytkownika. Kolor ścian, rozmieszczenie pomieszczeń, okien, wyposażenie… na każdy z tych elementów możesz mieć wpływ. Znajdź zatem taką firmę, która umożliwi Ci modyfikacje tych elementów przestrzeni!

I ostatnia rzecz – nie zapomnij o dobrym humorze! Chociaż nie zawsze wszystko układa się po naszej myśli, szczególnie w ostatnim okresie, to konstruowanie i urządzanie domu powinno być niezapomnianą frajdą dla Ciebie i Twoich bliskich. 

Źródło: EcoMobileHome – mobilne domki holenderskie całoroczne