Dom tradycyjny vs Smart Home

Automatyka domowa dawno temu wyszła z powieści science fiction i stała się rzeczywistością, z którą do czynienia ma coraz więcej osób. Nic w tym dziwnego, w końcu systemy inteligentnych domów zapewniają mnóstwo możliwości, które znacząco ułatwiają życie.

Zawsze przy okazji rozważań na temat rozwiązań inteligentnych pojawiają się pytania związane z opłacalnością ich wdrażania. Czy systemy Smart Home rzeczywiście są tak rewolucyjne, że domy tradycyjne stają się wręcz przestarzałe? Odpowiedź na tak postawione pytanie znajdziecie w poniższym tekście.

Co to jest inteligentny dom i jakie daje możliwości? 

Żeby zrozumieć podstawowe różnice między tak zwanym domem tradycyjnym a systemem Smart Home, warto wyjaśnić, z czym w ogóle mamy do czynienia. Co zawiera się w słowie „inteligentny”? Najprościej rzecz ujmując, całość polega na integracji wielu elementów w jednym systemie, co pozwala na sterowanie ich pracą w sposób zdalny (i nie tylko). W skład takiego systemu wejść może między innymi:

  •       oświetlenie,
  •       ogrzewanie,
  •       urządzenia RTV i AGD,
  •       rolety, żaluzje i markizy,
  •       monitoring,
  •       alarm,
  •       system nawadniania ogrodu,
  •       i wiele innych.

Do tego dochodzą również rozmaite czujniki (np. ruchu, temperatury, zalania) oraz programatory, który są elementami automatyki domowej. Poszczególne urządzenia współpracują ze sobą i działają w sposób automatyczny, bez udziału domowników. Przykład? Po wejściu na schody, czujnik wykrywa naszą obecność i uruchamia oświetlenie.

Oczywiście możliwości jest znacznie więcej. Warto przy tym podkreślić, że system inteligentnego domu umożliwia też łatwe kontrolowanie poszczególnych sprzętów i instalacji – zarówno przy użyciu przycisków lub paneli sterowania, jak i pilotów czy urządzeń mobilnych.

Zarządzanie energią w domu inteligentnym 

Przechodzimy do największej przewagi, jaką Smart Home ma nad domem tradycyjnym. Wskazane wyżej elementy (głównie czujniki) pozwalają na zrównoważone zarządzanie energią w całym domu.

  •       Brak wykluczających się procesów. Działanie poszczególnych modułów w domu inteligentnym polega na współpracy zamontowanych urządzeń. Czujniki prowadzą do załączenia ogrzewania, a grzejniki z kolei powodują, że wyłączona zostanie klimatyzacja. Wszystko po to, aby uzyskać optymalne warunki do życia.
  •       Koniec z marnotrawieniem energii. Problem z niepotrzebnym poborem prądu jest powszechny. Wpływa nie tylko na wyższe rachunki, ale również stan naszej planety. W domu inteligentnym takie marnotrawstwo jest niemożliwe. Dzięki funkcjom systemu, ogrzewanie, oświetlenie, klimatyzacja i inne urządzenia działają tylko wtedy, gdy rzeczywiście jest to potrzebne.
  •       Obsługa przez całą dobę. System dba o efektywność energetyczną także wówczas, gdy nie ma nas w domu. Gotowe scenariusze pozwalają dostosować pracę wszystkich urządzeń przy pomocy jednego przycisku.

Bezpieczeństwo w Smart Home 

Integracja czujników, elementów instalacji alarmowej i monitoringu zapewnia bardzo skuteczną ochronę przed zagrożeniami różnego typu. Jeśli czujniki ruchu bądź kontaktrony w oknach wykryją zagrożenie, system automatycznie uruchomi alarm, powiadomi odpowiednie służby, a także nas. A gdy wyjeżdżamy na dłużej, wprowadzona zostanie scena symulacji obecności, polegająca na załączaniu oświetlenia w domu.

To jednak nie koniec. System inteligentny wykorzystuje również czujniki zalania, ruchu oraz dymu. Wszystko po to, aby natychmiast poinformować o zaistniałym zagrożeniu i przedsięwziąć pierwsze kroki mające zredukować ewentualne straty (np. załączenie zraszaczy lub odcięcie dopływu wody).

Automatyka do domu – wygoda i jeszcze raz wygoda 

Nie należy zapominać o tym, że życie w domu inteligentnym jest znacznie wygodniejsze od tego, na co możemy liczyć w przypadku rozwiązań tradycyjnych. Wiele dzieje się bowiem bez naszego udziału – system automatycznie zarządza oświetleniem, ogrzewaniem, nawadnianiem ogrodu i wieloma innymi instalacjami. My natomiast możemy wygodnie rozsiąść się na kanapie i wprowadzać ewentualne zmiany. Czy to przy użyciu pilota czy aplikacji zainstalowanej na smartfonie.

Oszczędność, bezpieczeństwo i wygoda – to trzy najważniejsze wyróżniki systemów Smart Home, które sprawiają, że biją on na głowę rozwiązania typowe dla domów tradycyjnych. Z pewnością warto się nimi zainteresować. Zwłaszcza że ich instalacja jest możliwa nie tylko w domach jednorodzinnych, ale również w mieszkaniach, biurach, szkołach, kościołach i w wielu innych budynkach.

Źródło: F&Home – inteligentny dom bezprzewodowy