Jak warunki atmosferyczne wpływają na instalację fotowoltaiczną?

Choć w sieci pojawiają się różne informacje na temat sprawności paneli fotowoltaicznych, produkują one energię przez cały rok. Zmienne warunki atmosferyczne mają jednak wpływ na to, jaka ilość prądu zostanie pozyskana z promieni słonecznych.

Kolejne badania udowadniają, że Polacy coraz chętniej korzystają z odnawialnych źródeł energii. W sposób szczególny upodobali sobie słońce, które dostarcza mnóstwo darmowego prądu. Warunkiem jest oczywiście montaż odpowiedniej instalacji fotowoltaicznej, dobranej w zależności od specyfiki podłoża (dachu lub gruntu), a także zapotrzebowania energetycznego.

I choć wiele zależy od naszych decyzji podejmowanych na etapie planowania, pod uwagę trzeba wziąć również czynniki, nad którymi nie mamy kontroli. Mowa tu oczywiście o warunkach atmosferycznych. To od nich często zależy, jak dużo prądu będziemy w stanie pozyskać.

Instalacje fotowoltaiczne a deszcz i zachmurzenie 

Nowoczesne technologie sprawiają, że panele produkują energię nawet wówczas, gdy słońce schowa się za chmurami. Korzystają one wtedy z tak zwanego światło rozproszonego, dzięki któremu prąd cały czas jest dostarczany do sieci. Sprawność całej instalacji w takich warunkach spada o kilka-kilkanaście procent.

Nieco większy wpływ na panele ma deszcz, głównie ze względu na zabrudzenia, które pojawiają się wskutek działania związków chemicznych zawartych w wodzie. Powstały w ten sposób osad blokuje promienie słoneczne, co oczywiście obniża efektywność całego systemu. Z tego powodu należy regularnie czyścić panele po intensywnych ulewach.

Wpływ śniegu na panele fotowoltaiczne 

Nikogo nie powinien dziwić fakt, że to właśnie w zimie efektywność instalacji PV jest najniższa. W grudniu i styczniu produkują one średnio 20-30 kWh prądu, podczas gdy w okresie letnim wartości te mogą wynieść nawet 180 kWh.

Dysproporcja okaże się jeszcze większa, jeśli na powierzchni paneli pojawi się śnieg. Wystarczy kilka centymetrów pokrywy śnieżnej, aby sprawność instalacji spadła praktycznie do zera. Jak się przed tym chronić? Ważne będzie oczywiście regularne czyszczenie paneli, jednak spore znaczenie może mieć także sam sposób ich montażu. Powinny zostać ułożone pod odpowiednim kątem, dzięki któremu śnieg będzie zsuwał się z paneli pod wpływem grawitacji.

Czy sprawność paneli jest zależna od temperatury?   

Wydawać by się mogło, że palące słońce i grubo ponad 30 stopni Celsjusza to najlepsze warunki pracy instalacji. Niekoniecznie. Nadmierne nagrzanie paneli prowadzi do spadku napięcia, co z kolei będzie wiązało się z obniżoną wydajnością systemu.

Również silne mrozy mogą zmniejszyć ilość pozyskiwanego prądu. Na szczęście, tak skrajne warunki w naszym kraju zdarzają się stosunkowo rzadko. Panele słoneczne są natomiast coraz lepiej zabezpieczane, dzięki  czemu ich żywotność przewidywana jest na kilkadziesiąt lat.

Inne zjawiska pogodowe – jak wpływają na instalacje PV? 

Burze oraz silne wyładowania atmosferyczne nie tylko obniżają sprawność paneli, ale również mogą doprowadzić do ich uszkodzenia. Z tego też względu konieczne staje się zastosowanie ograniczników przepięć i elementów odgromowych, które chronią instalację.

Czy grad może zniszczyć panele? Dzięki nowym technologiom, a także wykorzystaniu odpowiednich materiałów konstrukcyjnych, nowoczesne instalacje nie ulegają uszkodzeniom nawet w przypadku gradziny o sporej średnicy. Panele są pod tym kątem dokładnie testowane, dlatego nie ma realnego zagrożenia ich zniszczenia. To samo tyczy się silnych podmuchów wiatru, których prędkość może znacząco przekraczać 100 km/h. Oczywiście wiele zależy też od sposobu montażu paneli.

Instalacje fotowoltaiczne generują prąd przez cały rok. I choć zmienne warunki atmosferyczne mogą przełożyć się na zmniejszoną wydajność, nie musimy martwić się o to, że prąd dostarczany przez panele nagle przestanie płynąć. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z deszczem, śniegiem czy wiatrem. Żeby zminimalizować skutki niesprzyjającej pogody, warto celować w produkty wysokiej jakości, a także postawić na usługę montażu, realizowaną przez specjalistów. Dobrze dobrana instalacja pozwoli pokryć całoroczne zapotrzebowanie na energię elektryczną. 

Źródło: Inverter