Automatyka domowa nie może obejść się bez wykorzystania czujników, które reagują na ruch bądź zmieniające się warunki. Jednym z przykładów nowoczesnych urządzeń tego typu jest laserowy czujnik odległości, bardzo często stosowany w systemach inteligentnych, ale nie tylko.
W automatyzacji najważniejsza wydaje się wygoda oraz skrócenie realizacji wielu czynności, w których udział domownika jest mocno ograniczony (czasem wręcz zerowy). Jest to przydatne głównie w przypadku sterowania oświetleniem. Dotarcie w nocy do włącznika światła to zazwyczaj trudne zadanie (zwłaszcza gdy na drodze znajdują się liczne przeszkody, na przykład w postaci dziecięcych zabawek).
Wielu z nas zapewne boleśnie przekonało się o tym, jak ciężko wędrować w ciemnościach po własnym mieszkaniu bądź domu. Tego typu problemy możemy załatwić przy użyciu właśnie czujników oraz dobrze skonstruowanego systemu automatyki.
Co to jest laserowy czujnik odległości?
Omawiane urządzenie należy do grupy czujników ruchu typu ToF (Time of Light). Jest on wykorzystywany przede wszystkim do sterowania oświetleniem (zwłaszcza na korytarzach i klatkach schodowych), choć można zintegrować go również w innych systemach.
Ze względu na wysokim poziom zaawansowania technologicznego, a także szerokie zastosowanie, laserowe czujniki ruchu montowane są w wielu budynkach. Dobrze sprawdzają się między innymi w:
- mieszkaniach – sterują oświetleniem, na przykład w korytarzach,
- domach – doskonale sprawdzają się do obsługi oświetlenia schodów, również dekoracyjnego,
- firmach – przydatne we wszystkich ciągach komunikacyjnych,
- klatkach schodowych – na przykład w blokach, ale też w hotelach i innych budynkach,
- halach produkcyjnych – pozwalają ograniczyć zużycie energii elektrycznej.
Jak działa laserowy czujnik odległości?
Choć urządzenia typu ToF określane są mianem bardzo zaawansowanych, dzięki czemu zapewniają wysoką precyzję, to sposób ich działania jest dość prosty. Czujnik emituje wiązkę światła laserowego – gdy trafi ona na przeszkodę, dochodzi do pomiaru opóźnienia światła powracającego. Na tej podstawie czujnik określa odległość, w jakiej znajduje się obiekt.
W kolejnym kroku uzyskana wartość jest porównywana z ustawionym wcześniej zakresem detekcji (podawanym w metrach). Jeśli odległość jest mniejsza od wskazanej wartości, następuje uruchomienie oświetlenia bądź innych obwodów.
Wykorzystanie czujnika laserowego ma kilka zalet. Przede wszystkim możemy liczyć na wysoką precyzję działania. Dzięki możliwości regulacji zakresu detekcji, czujnik będzie reagował wyłącznie na wyznaczonym obszarze. Brak tu więc zakłóceń spowodowanych tym, co dzieje się w innych pomieszczeniach. Co równie istotne, laserowe czujniki odległości można w łatwy sposób łączyć ze sterownikami (np. schodowymi) i przyciskami dotykowymi. Pozwalają także na uruchamianie kaskad i sekwencji w instalacjach oświetleniowych.
Jak wybrać najlepszy czujnik?
Możliwości wykorzystania omawianych urządzeń są naprawdę szerokie. Należy jednak pamiętać, że będą one mocno zależne od konkretnych parametrów technicznych kupowanych czujników. Z tego też względu, przed wydaniem pieniędzy warto przyjrzeć się im bliżej.
- Zakres detekcji. Przeważnie można zmieniać go co 10 centymetrów.
- Czas podtrzymywania światła. Powinien być regulowany, by użytkownik końcowy mógł określić, na jak długo załączone zostanie oświetlenie.
- Maksymalne obciążenie. Trzeba sprawdzić, jaka może być jego wartość, by nie uszkodzić czujnika.
- Wyposażenie i funkcje. Szczególnie przydatny wydaje się czujnik jasności, który zapobiega uruchomieniu światła w dzień. Urządzenie może również obsługiwać funkcję miękkiego załączania, wyłączania obwodów oświetleniowych czy też specjalne zabezpieczenie termiczne.
Montaż laserowego czujnika odległości nie jest trudny. Założyć można go zarówno natynkowo, jak i podtynkowo. W połączeniu go ze sterownikami, oprawami i przyciskami pomogą nam profesjonalni instalatorzy, którzy przedstawią też wszystkie możliwości sprzętu.
Źródło: F&F – automatyka przemysłowa