Mieszkanie dwupoziomowe – postaw na funkcjonalność

Szukając nowego miejsca do życia, warto stawiać na swobodę aranżacyjną. Ta zależna jest nie tylko od metrażu, ale również rozkładu pomieszczeń i sposobu wykorzystania wolnej przestrzeni. Pod tym względem coraz ciekawszym wyborem okazują się mieszkania dwupoziomowe.

Jeszcze jakiś czas temu dwa piętra zarezerwowane były wyłącznie dla domów jednorodzinnych i sporych posiadłości. Mieszkania dwupoziomowe w bloku lub kamienicy mogliśmy obserwować wyłącznie w filmach. Obecnie jednak sytuacja znacząco się zmieniła. Śmiało można stwierdzić, iż w naszym kraju panuje wręcz moda na tego typu nieruchomości. Wynika to przede wszystkim z ogromnej funkcjonalności takich mieszkań.

Swoboda aranżacyjna mieszkań dwupoziomowych

Częstym problemem lokali w blokach (zwłaszcza tych o niewielkim metrażu) jest brak możliwości wyraźnego oddzielenia strefy prywatnej od dziennej. W efekcie mieszają się one ze sobą, przez co sypialnia czasem staje się salonem, a salon dziecięcym pokojem zabaw.

Dwupoziomowe mieszkania na sprzedaż mają tę przewagę, że pozostawiają nam mnóstwo swobody. Do dyspozycji mamy dwa piętra, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby na dole zorganizować strefę dzienną z salonem i kuchnią, a na górze stworzyć prywatną świątynię, do której dostęp będziemy mieć tylko my.

Zaaranżowanie przestrzeni w ten sposób sprawia, że w mieszkaniach dwupoziomowych zazwyczaj znajduje się wiele oddzielnych pokojów, które możemy wykorzystać zgodnie z naszymi upodobaniami. W przypadku rodzin każdy domownik zyska swój własny kąt. Jeden z pokojów może stać się również gabinetem lub obszerną garderobą. Opcji jest naprawdę sporo

Jest to też doskonała okazja do tego, aby bawić się różnymi stylami aranżacyjnymi. Bez obawy o naruszenie pewnej spójności, która decyduje o tym, czy wnętrza są wygodne czy nie. Wpływ na to ma także sama lokalizacja tego typu lokali. Nowe osiedla mieszkaniowe są z reguły konstruowane w taki sposób, aby mieszkania dwupoziomowe znajdowały się na najwyższym piętrze. Daje nam to kolejne korzyści, związane między innymi z brakiem sąsiadów nad nami oraz ładnymi widokami.

Wynajem mieszkań dwupoziomowych

Inwestycja w nowe lokum wcale nie musi wiązać się z przeprowadzką. Mieszkania dwupoziomowe to atrakcyjny wybór także ze względu na różne opcje ich wynajmu. Dwa oddzielne piętra otwierają nam możliwości, o których trudno myśleć w przypadku standardowych lokali.

Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie ku temu, aby traktować je jako samodzielne przestrzenie, wynajmowane osobno. To samo tyczy się konkretnych pokojów. Mieszkanie tego typu możemy zamienić w mini „akademik” i oferować wynajem studentom. Taka inwestycja zwróci się znacznie szybciej.

Dwupoziomowe mieszkania na sprzedaż – czy ich zakup ma sens?

Do niedawna na duży metraż mogliśmy liczyć tylko w przypadku bardzo drogich mieszkań lub domów zlokalizowanych w sporej odległości od miasta. Lokale dwupoziomowe stanowią więc niezwykle interesującą alternatywę. Okażą się one znacznie tańsze od domów (i działek) oraz mieszkań jednopoziomowych o podobnym metrażu.

Wszystko to sprawia, że ich zakup, ze względów finansowych, wydaje się naprawdę korzystny. Do tego dochodzą wszelkie zalety, o których była mowa wcześniej. Możliwość wyraźnego oddzielenia strefy dziennej od prywatnej, duża swoboda aranżacyjna, mnóstwo opcji wynajmu – trudno tego nie docenić. Oczywiście pamiętać należy również o wadach dwóch pięter. Okażą się one mało przyjazne dla osób zmagających się z dysfunkcjami ruch, musimy też liczyć się z wyższymi kosztami utrzymania.

Biorąc jednak pod uwagę powyższe informacje, osiedle mieszkaniowe z lokalami dwupoziomowymi wydaje się bardzo atrakcyjnym wyborem. Zwłaszcza gdy mamy pomysł na to, w jak sposób wykorzystać dostępną przestrzeń.

Źródło: SŁAWBUD – osiedle Park Chopina