Pogrzeb w Polsce – która forma jest legalna i kto pomoże przy organizacji ceremonii?

Przygotowania do pogrzebu bliskiego są związane z koniecznością nie tylko wypełnienia szeregu dokumentów i formalności, ale także podjęcia pewnych kluczowych decyzji. Należy wybrać miejsce pochówku, jego formę, a także oprawę całej uroczystości. Warto jednak wcześniej zapoznać się z tym, jakie formy pogrzebu są w Polsce legalne i dopuszczalne, ponieważ nie zawsze wizja ostatniego pożegnania pokrywa się z tym, co jest zapisane w prawie.

Pogrzeb tradycyjny w Polsce

Pochówek tradycyjny to najczęściej wybierana forma pogrzebu w Polsce. I choć można zauważyć, że w ostatnich latach stopniowo wzrasta także zainteresowanie innymi formami pochówku, to jednak zdecydowanie dominuje jego tradycyjna odsłona. Taki rodzaj pogrzebu wybierany jest zarówno w przypadku osób wierzących, jak i świeckich. Jak najbardziej jest on legalny i dopuszczalny w Polsce, można go zorganizować z pomocą każdego profesjonalnego zakładu pogrzebowego.

Pochówek z kremacją – czy jest legalny w Polsce?

Coraz częściej w Polsce można zauważyć, że rodziny osób zmarłych decydują się na organizację pogrzebu z kremacją. Często dzieje się tak na wyraźną wcześniejszą wolę zmarłego, który zaznaczył, że właśnie w taki sposób chce zostać pochowany. Warto wiedzieć, że Kościół Katolicki akceptuje również taką formę pochówku – o ile nie została ona wybrana z przyczyn sprzecznych z wiarą chrześcijańską. Różnicą jest jednak fakt, że msza święta w takim przypadku odprawiana jest jeszcze przed procesem kremacji. Nie ma jednak problemu, by w uroczystościach przewodniczył ksiądz i by wszystko odbyło się w zgodzie z wyznaniem katolickim. Jest to zatem również rozwiązanie legalne w Polsce.

Miejsce pochówku – które jest legalne na terenie RP?

Tak naprawdę najwięcej ograniczeń związanych z organizacją pogrzebu, które są regulowane prawnie, dotyczy miejsca pochówku. Według polskiego prawa, grób może być ulokowany wyłącznie w miejscach do tego przeznaczonych, czyli na cmentarzach. Mogą to być zarówno cmentarze komunalne, jak i parafialne. Co warto wiedzieć, bycie osobą niewierzącą nie jest przeszkodą do tego, by pochować ją na cmentarzu przy kościele – zwłaszcza, jeśli dotyczy to małych miejscowości, w których jest to jedyny cmentarz w okolicy. Pochować zmarłego można zarówno w trumnie, jak i w urnie. Nie wolno na miejsce pochówku wskazać dowolnie wybranej przez siebie lokalizacji. Nie ma więc możliwości pochowania kogoś bliskiego w przydomowym ogrodzie lub trzymania urny z prochami w domu na honorowym miejscu. Takie działania są nielegalne. Podobnie jest w przypadku rozsypywania prochów zmarłego. To rozwiązanie znane z wielu scen filmowych czy serialowych, w Polsce jest niezgodne z prawem.

Organizacja pogrzebu – zaufaj profesjonalnemu domowi pogrzebowemu

Przygotowując się do pogrzebu bliskiej osoby, należy wybrać zakład pogrzebowy, który podejmie się organizacji tego zadania. Warto zdecydować się na taki, którego pracownicy będą służyć pomocą na każdym z etapów uroczystości. Pomogą wybrać formę pochówku, przygotować oprawę pogrzebu, a także zajmą się transportem oraz przygotowaniem ciała osoby zmarłej. Ważne jest, by móc te wszystkie elementy zorganizować w jednym miejscu. Jednocześnie pracownicy domu pogrzebowego posiadają obszerną wiedzę na temat organizacji pogrzebów, więc w przypadku jakichkolwiek pytań pomogą rozwiać wątpliwości co do tego, jakie formy pochówku są w Polsce legalne i dopuszczalne. 

Z pewnością mogą także wesprzeć rodzinę osoby zmarłej w przygotowywaniu niezbędnych dokumentów oraz wypełnianiu formalności. Dopilnują, by wszystkie szczegóły związane z uroczystością pogrzebową były dopracowane. Profesjonalny dom pogrzebowy w Warszawie to również taki, który jest dostępny przez siedem dni w tygodniu, przez dwadzieścia cztery godziny na dobę – wiadomo bowiem, że śmierć bliskiego może nastąpić nagle, w nieprzewidzianych okolicznościach. Dlatego ważne, by móc się do niego zgłosić o każdej porze dnia i nocy.

Źródło: Elizjum Warszawa – dom pogrzebowy