Separatory w układach sprężonego powietrza — rodzaje i zastosowanie

Separatory w układach sprężonego powietrza są kluczowymi elementami, które pomagają w oczyszczaniu sprężonego powietrza z zanieczyszczeń, takich jak woda, olej, cząstki stałe i inne zanieczyszczenia. W systemach sprężonego powietrza znajdziesz separatory wykorzystywane zarówno w układach uzdatniania medium roboczego, jak i w układach związanych z gospodarką kondensatem. Poznaj różne rodzaje separatorów oraz ich funkcje i zastosowanie. 

Rodzaje separatorów w układach sprężonego powietrza

W układach sprężonego powietrza najczęściej stosowane są dwa rodzaje separatorów — separatory cyklonowe i separatory wodno-olejowe. Oba te urządzenia mają zupełnie inną funkcję w systemach sprężonego powietrza. Separatory cyklonowe są podstawowym elementem układów uzdatniania medium roboczego. Z kolei separatory wodno-olejowe wykorzystywane są w układach gospodarki kondensatem. To rozróżnienie jest istotne, ponieważ użytkownicy układów sprężonego powietrza, w których funkcjonują separatory, często mylą te dwa urządzenia, co może prowadzić do problemów przy wymianie urządzeń lub wydłużyć czas serwisu. 

Separator cyklonowy — co to jest?

Separatory cyklonowe to urządzenia przeznaczone do osuszania sprężonego powietrza. Zapewniają one wysoką wydajność przy jednoczesnym dość prostym systemie pracy. Ich wydajność zapewnia eliminację wilgoci z medium roboczego w ilości nawet do 99 %. To sprawia, że są podstawowym urządzeniem wykorzystywanym w układach uzdatniania sprężonego powietrza. 

Jak działa separator cyklonowy? Urządzenia te do osuszania sprężonego medium wykorzystują siłę odśrodkową do oddzielania cząsteczek zanieczyszczeń, a szczególnie cząsteczek wilgoci od strumienia powietrza. Powietrze jest wprowadzane do separatora w formie wiru, co powoduje, że cięższe cząstki, takie jak woda i większe zanieczyszczenia, zostają odrzucone na zewnątrz, a czystsze powietrze wychodzi z separatora. Taki kondensat złożony głównie z wody, ale zawierający także zanieczyszczenia olejowe i stałe, w wyniku ruchu wirowego, osadza się na ściankach urządzenia i spływa na jego dno, skąd jest usuwany za pomocą spustu kondensatu. Niewątpliwą zaletą separatorów cyklonowych jest wysoka skuteczność w usuwaniu dużych cząsteczek, bez potrzeby wymiany wkładów filtracyjnych. 

Gdzie stosuje się separatory cyklonowe? Urządzenia lokuje się w układach, gdzie wymagana jest dalsza filtracja medium roboczego. Dodatkowym atutem separatorów cyklonowych jest ich prosta konstrukcja, dzięki której urządzenia nie są podatne na uszkodzenia i awarie. Ich praca może powodować minimalny spadek ciśnienia w układzie, dzięki czemu nie wymaga wzmożonej pracy kompresora, który byłby zmuszony do bardziej intensywnej pracy dla podtrzymania wymaganego ciśnienia. 

Separator wodno-olejowy — jaka jest jego funkcja?

Z kolei separatory wodno-olejowe to urządzenia stosowane w układach gospodarki kondensatem. Służą do oddzielania wody z kondensatu, który gromadzi się w systemie sprężonego powietrza. Warto podkreślić, że kondensat to toksyczna dla środowiska ciecz, która składa się w 99,9 % z wody i pozostałych zanieczyszczeń, w tym cząstek oleju i zanieczyszczeń stałych. Co więcej, układy wytwarzające duże ilości sprężonego powietrza, które pracują w warunkach wysokiej temperatury i wilgotności mogą wytwarzać nawet 1 m3 kondensatu w ciągu ośmiogodzinnego cyklu pracy. To powoduje, że gromadzenie tej substancji staje się problematyczne dla wielu zakładów. Polskie przepisy związane z ochroną środowiska naturalnego zakazują usuwanie kondensatu zawierającego powyżej 15 mg oleju na 1 litr wody. To powoduje, że większość kondensatu pochodząca z układów wykorzystujących sprężarki olejowe wymaga zastosowania separatorów wodno-olejowych w celu zmniejszenia objętości kondensatu przekazywanego do utylizacji. Jak działa separator wodno-olejowy? Dobre separatory wodno-olejowe pozwalają na usunięcie z cieczy nawet do 90% wody, którą można usunąć bezpośrednio do kanalizacji. W rezultacie znacząco zmniejszają objętość cieczy i tym samym koszty przechowywania i utylizacji. 

źródło: AG Kompressoren Polska S.A. kompresory i sprężarki