Rozważając zakup systemu klimatyzacji należy zwrócić uwagę na kilka niezwykle istotnych szczegółów. Jednym z czynników jest przeznaczenie i wielkość obiektu, w którym planowany jest montaż instalacji. Podstawowy podział wyróżnia klimatyzację działającą w systemie split oraz multi-split. Czym zatem charakteryzują się oba systemy?
Klimatyzacja split i multi-split – podobieństwa i różnice
Wspomniany wcześniej system typu split do działania wykorzystuje zamontowany po zewnętrznej stronie budynku agregat, który za pośrednictwem węży przesyła powietrze do bezpośredniej obróbki w jednej jednostce wewnętrznej. Ta następnie wtłacza je do danego pomieszczenia, by nadać mu świeży i orzeźwiający klimat. Takie rozwiązanie sprawdza się zarówno w biurze i mieszkaniu, a także w innych pomieszczeniach użytkowych.
Drugi z systemów został stworzony z myślą o działaniu w większych i bardziej rozbudowanych obiektach. Multi-split to instalacja składająca się z jednego zewnętrznego agregatu, który może zasilać jednocześnie do pięciu klimatyzatorów wewnętrznych. W ten sposób klimatyzacja może jednocześnie działać w kilku pomieszczeniach. Zaletą takiego rozwiązania jest prostota działania oraz wygoda. Każdy klimatyzator może zostać skonfigurowany zgodnie z indywidualnymi preferencjami użytkownika znajdującego się w danym pomieszczeniu, dzięki czemu każdy pokój może cechować się inną temperaturą. W praktyce system multi-split znajduje zastosowanie w domach, mieszkaniach, biurach, a także w lokalach gastronomicznych oraz innych obiektach. Uniwersalność oraz duża swoboda wyboru odpowiednich ustawień pozwala zarówno na sterowanie wszystkimi klimatyzatorami, a także na zdalną obsługę wybranego wymiennika ciepła.
Do zalet płynących z użytkowania klimatyzacji zalicza się przede wszystkim czyste i świeże powietrze. O jego klasie czystości decyduje zastosowany system filtrów – na przykład klimatyzatory Toshiba zapewniają eliminację zanieczyszczeń organicznych i chemicznych na poziomie sięgającym do 99 %. W ten sposób nie tylko uzyskuje się optymalne warunki termiczne, ale także zdrową i bezpieczną do życia przestrzeń.
Co więcej – każdy z opisywanych systemów pozwala na całoroczne użytkowanie klimatyzacji – dzięki funkcji podgrzewania powietrza oraz jego chłodzenia klimatyzacja sprawdza się zarówno w upalne wakacje, jak również w okresach przejściowych.
Klimatyzacja split i multi-split – jakie jednostki wewnętrzne wybrać?
Dobór jednostek wewnętrznych powinien uwzględniać wielkość pomieszczenia tak, aby moc danego urządzenia była w stanie utrzymać komfortowe dla użytkownika warunki. Jednocześnie producenci oferują szeroką gamę różnorodnych jednostek wewnętrznych. Toshiba na przykład proponuje zarówno kilka rodzajów klimatyzatorów ściennych (najbardziej popularnych w mieszkaniach i biurach), jak i jednostki kanałowe, kasetonowe czy konsole. Szczególnie ciekawym rozwiązaniem są klimatyzatory przypodłogowe (konsole), które mogą być instalowane w miejscach tradycyjnych grzejników. Klimatyzacja z powodzeniem może pełnić także rolę centralnego ogrzewania – to doskonałe i wygodne rozwiązanie, które dodatkowo skuteczniej i szybciej zapewni optymalną temperaturę w pomieszczeniu dzięki wymuszonemu nawiewowi gwarantującemu równomierną dystrybucję powietrza.
Klimatyzacja do domu – który system wybrać?
W tym względzie warto kierować się kilkoma wyznacznikami – istotna jest przede wszystkim wielkość pomieszczenia oraz nasłonecznienie. Dostępne w sprzedaży klimatyzatory cechują się niezwykle wysoką kulturą pracy oraz wydajnością, dzięki czemu jeden wymiennik ciepła znajdujący się wewnątrz skutecznie schłodzi powietrze w pomieszczeniu. W ten sposób zarówno system split oraz multi-split cechuje się niezwykle niskim zużyciem energii elektrycznej, dzięki czemu nie obciąża on znacząco budżetu domowego oraz firmowego.
Montaż klimatyzacji w wybranym systemie niesie ze sobą wiele korzyści, bowiem oprócz obróbki termicznej wtłaczane powietrze pozbawione jest wszelkich zewnętrznych zanieczyszczeń – w tym alergenów, pyłków oraz innych drobnoustrojów. W ten sposób klimatyzacja sprawdza się także w silnie zurbanizowanych terenach, w których jakość powietrza pozostawia wiele do życzenia. Klimatyzacja to źródło komfortu i świeżości, które jednocześnie chroni zdrowie osób znajdujących się wewnątrz.
Wybór najlepszego rozwiązania warto poprzedzić konsultacją z odpowiednim doradcą, który pozwoli zaproponować najkorzystniejsze rozwiązanie do danego pomieszczenia lub obiektu. Warto także pamiętać o regularnym serwisowaniu każdego układu – w ten sposób zyskuje się gwarancję wysokiej skuteczności, a przy tym niezawodności, która pozwoli na długi okres użytkowania.