Schody stalowe jedno- czy dwubiegowe? Wybieramy!

Wybór stalowych schodów wewnętrznych do naszego domu to nie lada wyzwanie. Musimy zadbać nie tylko o bezpieczeństwo i komfort poruszania się po schodach naszych domowników, ale jednocześnie wybrać rozwiązanie, które będzie odpowiadało naszym upodobaniom. Jakie schody stalowe wybrać – jedno- czy dwubiegowe?

Stalowe schody wewnętrzne – to musisz wiedzieć

Schody instalowane w pomieszczeniach użytkowych powinny być nie tylko bezpieczne i wygodne, ale i funkcjonalne. W przypadku domów jednorodzinnych wybór idealnych schodów stalowych jest dodatkowo podyktowany koniecznością oszczędności w zakresie przestrzeni mieszkalnej. Bardzo ważne zatem jest, aby schody wewnętrzne zajmowały stosunkowo mało miejsca przy zachowaniu optymalnej wygody ich użytkowania.

Coraz częściej inwestorzy poszukujący idealnych rozwiązań architektonicznych do budynków mieszkalnych decydują się wybór schodów stalowych jedno- lub dwubiegowych. Aby jednak projekt wewnętrznych schodów był bezpieczny, musi odpowiadać normom budowlanym. Przede wszystkim powinniśmy zadbać o odpowiednie parametry stopni – ich wysokość i szerokość. Dobrym rozwiązaniem będą stopnie, których wysokość będzie bliska 20 cm, wówczas zaoszczędzimy miejsce, a ilość stopni sprowadzimy do minimum. Pamiętajmy, że dla naszej wygody ilość stopni powinna być nieparzysta. Poruszanie się po schodach wewnętrznych ze stali ułatwi także optymalnej wielkości spocznik. Jeżeli jednak chcemy zaoszczędzić miejsce, w przypadku stalowych schodów dwubiegowych możemy pozwolić sobie na zmniejszenie spocznika – według przepisów jego minimalna wielkość nie może być mniejsza niż 80 cm.

Stalowe schody jedno- i dwubiegowe – informacje techniczne:

  • maksymalna wysokość stopni powinna wynosić 20 cm,
  • minimalna szerokość biegu powinna wynosić 70 cm,
  • minimalna szerokość spocznika powinna wynosić 80 cm,
  • liczba stopni powinna być nieparzysta i wynosić nie więcej niż 17 cm na jednym odcinku.

Schody stalowe jednobiegowe – charakterystyka

Stalowe schody jednobiegowe są jednym z najprostszych projektów schodów wewnętrznych i zazwyczaj są instalowane w domach jednorodzinnych, w których brakuje miejsca na klasyczne szerokie schody. Mogą być montowane zarówno w salonie – jako efektowne połączenie dwóch kondygnacji, jak i w zamkniętej klatce schodowej. Schody jednobiegowe z metalu bardzo często montowane są także przy jednej ze ścian nośnych i nierzadko występują w postaci lekkich konstrukcji pozbawionych bocznych elementów podtrzymujących – jako nowoczesne schody dywanowe. Zazwyczaj jednak schody jednobiegowe stanowią najprostsze i najtańsze połączenie kondygnacji, a dzięki biegowi w linii prostej nie stanowią znacznego wyzwania architektonicznego.

Schody jednobiegowe z metalu z powodu braku spocznika zajmują dużo mniej miejsca niż schody dwubiegowe. Jeżeli jednak chcemy ułatwić sobie pokonywanie stopni, możemy wyposażyć schody stalowe jednobiegowe w dodatkowe trapezowe lub trójkątne stopnie zabiegowe, które usprawnią nam komunikację między parterem a piętrem i poddaszem.    

Schody metalowe dwubiegowe – charakterystyka

Stalowe schody dwubiegowe dedykowane są większym wnętrzom, w których możemy sobie pozwolić na bardziej rozległe konstrukcje. Dzięki temu, że schody tego typu posiadają spocznik, są dużo wygodniejsze niż stalowe schody jednobiegowe i bezpieczniejsze w użytkowaniu przez dzieci. Płaska platforma spocznika pozwala też na wygodniejsze poruszanie się po schodach z obciążeniem i przenoszenie po nich większych przedmiotów. W schodach dwubiegowych biegi ustawione są względem siebie zazwyczaj pod kątem 90º (schody łamane), choć nierzadko możemy się spotkać z biegiem schodów ustawionym pod kątem 180º (schody powrotne). Co istotne, zmiana biegu schodów nie wpływa na zwiększenie przestrzeni nośnej schodów, ale nie powoduje także zmniejszenia komfortu ich użytkowania.

Schody stalowe dwubiegowe zazwyczaj instalowane są w klatkach schodowych, ale nierzadko inwestorzy decydują się na projekt schodów zamontowanych w otwartych przestrzeniach, np. salonie czy holu. Wówczas schody tego typu występują zazwyczaj w formie stalowych schodów ażurowych, nierzadko z efektownymi barierkami i balustradami wykonanymi z metalu. Bardzo często projekt stalowych schodów dwubiegowych przewiduje montaż szklanych balustrad w stalowej konstrukcji.

Źródło: Kobamet