Choć przymusowa przerwa w treningu dla osób aktywnych fizycznie to bardzo ciężki czas, specyfika ludzkiego organizmu sprawia, że późniejszy powrót do ćwiczeń wcale nie musi wiązać się z rozpoczynaniem wszystkiego od nowa. Pomocna okaże się wtedy tak zwana pamięć mięśniowa.
Do redukcji zbudowanej wcześniej tkanki mięśniowej dochodzi po około 3-4 tygodniach od przerwania regularnych treningów. I choć im dłuższa przerwa, tym więcej czasu potrzeba na powrót do formy, nie musisz się obawiać, że Twoje mięśnie nigdy już nie będą pracowały tak samo, jak przed kontuzją. Cały czas są bowiem predysponowane do wysiłku i związanych z nim przemian. Niezależnie od tego, czy realizujesz trening wzmacniający, siłowy czy funkcjonalny.
Co to jest pamięć mięśniowa?
Do czynienia mamy z naturalnym mechanizmem, dzięki któremu mięśnie adaptują się do realizacji konkretnych aktywności w sposób nieświadomy. Wraz z regularnymi treningami, mięśnie „uczą się” powielania określonych wzorców ruchowych, dlatego mogą wykonywać je w automatycznie. Organizm nie musi więc za każdym razem ich analizować, co przekłada się na istotne oszczędności energii. To z kolei ma wpływ na większą wydajność jego pracy.
I właśnie dlatego pamięć mięśniowa jest istotnym czynnikiem decydującym o efektywności treningu. W jaki sposób mięśnie uczą się wspomnianych wzorców? Istotną funkcję spełniają receptory mięśniowe, które przy okazji dowolnego ruchu wysyłają sygnały do ośrodkowego układu nerwowego. Zawierają one informacje na temat położenia ciała, a także kolejności pracy poszczególnych grup mięśniowych. Mózg zapamiętuje te czynności, dzięki czemu w przypadku kolejnych prób są one wykonywane sprawniej.
Warto w tym miejscu podkreślić, że pamięć mięśniowa związana jest z każdą aktywnością. Korzystają z niej więc nie tylko osoby ćwiczące na siłowni, ale również biegacze czy pływacy.
Jakie korzyści zapewnia pamięć mięśniowa?
Biorąc pod uwagę to, z jakimi mechanizmami mamy do czynienia w przypadku procesu uczenia się mięśni, wszelkie ewentualne korzyści można zwiększyć za sprawą regularności ćwiczeń. Warto o niej pamiętać, ponieważ pamięć mięśniowa pozytywnie wpływa na nasz organizm – zarówno teraz, jak i w przyszłości.
- Szybsza budowa masy mięśniowej. Odpowiednio zbudowana pamięć mięśniowa przekłada się na wzrost produkcji jąder komórkowych znajdujących się w mięśniach. Dzięki nim, proces ich budowy znacząco przyspiesza.
- Wzorce ruchowe. Podobnie jak nie da się zapomnieć jazdy na rowerze, tak raz poznane wzorce ruchowe zostaną z Tobą na resztę życia. Dzięki temu, w przypadku dłuższej przerwy, powrót do formy okaże się znacznie łatwiejszy. Nawet jeśli po kilku miesiącach masa mięśniowa znacząco spadnie, jej potencjał wzrostowy zostanie utrzymany. W ten sposób po powrocie możesz liczyć na znacznie lepsze efekty niż osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z konkretnym treningiem.
Pamięć mięśniowa a efektywność treningu
Nauka wzorców ruchowych będzie korzystna z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim sprawia ona, że z czasem ćwiczenia wykonujemy znacznie sprawniej, co oczywiście przekłada się na uzyskiwane osiągi. Pamięć mięśniowa okaże się również pewnym zabezpieczeniem na przyszłość. Dzięki niej, po długiej przerwie (związanej na przykład z kontuzją) nie musisz zaczynać wszystkiego od nowa.
Badania wykazały także, że pamięć ruchowa pozwala zapobiegać efektowi jo-jo. Odpowiednio długi i regularny wysiłek fizyczny (powinien trwać przynajmniej 9-12 miesięcy) na stałe zmienia proporcje między komórkami tłuszczowymi a mięśniowymi. Sprawia to, że organizm w przyszłości będzie dążył do utrzymania formy zbudowanej przez miesiące treningów.
Choć nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, pamięć mięśniowa ma ogromny wpływ na efektywność każdej aktywności fizycznej. Chcąc z niej skorzystać, warto więc zadbać nie tylko o regularność ćwiczeń, ale też o prawidłową technikę ich wykonywania.