Co obrazuje USG szyi?

Jakikolwiek ból czy dyskomfort odczuwany przez pacjenta powinien być konkretnym wskazaniem do tego, żeby udać się do odpowiedniego specjalisty. W zależności od rodzaju dolegliwości, trzeba będzie dostosować to, do jakiego gabinetu się udać. W razie wątpliwości warto skierować się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, który pomoże znaleźć przyczynę nieprawidłowości i podpowie, gdzie należy udać się w dalszej kolejności. Jeżeli pacjent skarży się na ból w okolicach szyi, warto zdecydować się na badanie USG właśnie tej części ciała.

Wskazania do badania USG szyi

USG jest powszechnie stosowanym, bezpiecznym i nieinwazyjnym badaniem, które pomaga w szybkim sprawdzeniu określonej części ciała i tego, co dzieje się wewnątrz organizmu pacjenta. Niewątpliwą zaletą właśnie tej procedury jest fakt, że jest ona bezbolesna, mogą się jej poddawać pacjenci w różnym wieku. O tym, że jest to badanie całkowicie bezpieczne może świadczyć między innymi fakt, że regularnie poddają się mu przecież kobiety w ciąży – by sprawdzić, czy wszystko przebiega zgodnie z planem. W zależności od tego, na co uskarża się pacjent, taką część ciała należy dokładnie przebadać. W przypadku USG szyi wskazaniem jest między innymi wyczuwalna pod palcami zmiana w jej obrębie, a także ból właśnie w tym rejonie. Lekarz może skierować pacjenta na takie badanie także w momencie wykrycia nieprawidłowości z funkcjonowaniem tarczycy – na przykład na podstawie przeprowadzonego już badania krwi. W tym przypadku badanie USG jest kolejnym etapem diagnostyki. 

USG szyi wykonywane jest także u pacjentów po przebytych urazach, którzy uskarżają się właśnie na ból i dolegliwości związane z tą częścią ciała. Do dodatkowych objawów, które mogą nakierować lekarza na wysłanie pacjenta na badanie USG szyi, jest utrzymujący się ból gardła, promieniujący do uszu, powiększenie ślinianek lub wyraźne powiększenie węzłów chłonnych – które nie jest powiązane z chwilową infekcją czy przeziębieniem.

Co obrazuje USG szyi?

Podczas badania USG szyi lekarz prowadzący wykorzystuje aparat USG do tego, by dokładnie sprawdzić, co jest przyczyną dolegliwości u pacjenta. Przez głowicę aparatu, którą przykłada do szyi osoby badanej, sprawdza dokładnie węzły chłonne, tarczycę oraz ślinianki. Bada w ten sposób, czy nie pojawiły się w tych miejscach różnego rodzaju guzowate zmiany. A jeśli tak – to w którym miejscu są dokładnie ulokowane i jakie jest ich stadium zaawansowania. 

Badanie USG jest często wykorzystywane w celu dokładnej diagnostyki problemów z tarczycą. Dobry endokrynolog skieruje na takie badanie, jeśli będzie wiedzieć, że na przykład w rodzinie pacjenta wystąpiły choroby tarczycy oraz zauważy podstawowe objawy związane właśnie z tego typu schorzeniami. Podczas badania USG można w szybki sposób ocenić stan zaawansowania choroby, co ułatwi wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Jak się przygotować do badania USG szyi?

Do badania USG szyi nie trzeba się w żaden sposób wcześniej przygotowywać. Pacjent nie musi być na czczo – można więc takiemu badaniu bez problemu poddać się także w godzinach popołudniowych, czy nawet wieczornych, zależy to już w zasadzie tylko od godzin otwarcia gabinetu USG. Warto jednak pomyśleć o wygodnej odzieży, ponieważ do badania trzeba odsłonić szyję. Można więc tego dnia zrezygnować z golfów – które akurat w tym przypadku mogą być utrudnieniem w przeprowadzeniu badania.

Zalecenia po badaniu USG szyi

Lekarz przeprowadzający badanie USG szyi już w trakcie wizyty ma dokładny obraz tego, co dzieje się w jej obrębie. Wyniki omawia na bieżąco z pacjentem, a także podpowiada, jakie powinny być następne kroki związane z leczeniem. Może być bowiem konieczna wizyta u kolejnego specjalisty, w zależności od tego, co uda się wykryć podczas takiego badania. Jeśli nie zostały zauważone żadne nieprawidłowości, ale pacjent jest w grupie ryzyka, na przykład chorób tarczycy, lekarz może zalecić kolejne badanie USG – kontrolne – by po jakimś czasie sprawdzić, czy nie wystąpiły dodatkowe odchylenia i schorzenia. 

Źródło: Gabinet USG – badanie USG Warszawa