Firmy poszukujące niszczarek do biura często zwracają uwagę na to, jaką klasę niszczenia zapewniają. I słusznie – wynika to wprost z obowiązujących przepisów, które wskazują na zasady utylizacji dokumentów poufnych, czy też zawierających dane osobowe. Należy jednak pamiętać, że nie jest to jedyna kwestia, którą warto sprawdzić podczas przeglądania rynku i porównywania poszczególnych urządzeń.
Bezpieczeństwo jest oczywiście bardzo istotne, podobnie jak konieczność działania zgodnie z prawem. Czy to jednak wszystko? A co z wysokim komfortem użycia, wytrzymałością mechaniczną, czy funkcjami dodatkowymi? No właśnie! Niszczarki do dokumentów potrafią więcej, niż myślisz, dlatego dobrze będzie przyjrzeć się im bliżej. Poniżej wyjaśniamy, co może okazać się istotne podczas podejmowania decyzji o wyborze konkretnego sprzętu.
Sprawność działania, czyli najważniejsze parametry techniczne niszczarek
Na początek warto zająć się tym, jaką wydajność zapewnić mogą produkty sprzedawane w sklepach. Producenci niszczarek rzadko podają ich moc, dlatego zadowolić musisz się podaną szybkością cięcia, a także maksymalną liczbą kartek, jaką można jednocześnie umieścić w przeznaczonym do tego otworze.
W przypadku modeli standardowych zazwyczaj oscyluje ona wokół dziesięciu, do sklepów trafiają jednak niszczarki, które są w stanie zniszczyć jednocześnie 20, 30, 40, a nawet 50 kartek! Oczywiście ostateczna decyzja zależna jest od tego, jak wiele dokumentów planujesz niszczyć.
To oczywiście nie wszystkie ważne parametry techniczne. Wpływ na sprawność działania sprzętu, a także wygodę jego obsługi, ma również pojemność kosza na ścinki. Im większa, tym rzadziej trzeba go opróżniać. Ważną informacją jest też ta o generowanym poziomie hałasu.
Do naszej wyliczanki dodać można wymiary otworu na kartki oraz samej niszczarki. Należy w tym miejscu podkreślić, że urządzenia te generują różne ścinki – mogą być to paski, konfetti, jak również tak zwane mikro i superścinki, czyli bardzo drobne pozostałości po papierze.
Dobra niszczarka to także… funkcje dodatkowe!
Skoro omówiliśmy już kluczowe parametry techniczne, dobrze będzie zająć się wszelkimi trybami i opcjami obsługiwanymi przez sprzęty. Wbrew pozorom, jest ich całkiem sporo. W większości przypadków znacznie rozszerzają możliwości niszczarek, a tym samym ułatwiają realizację całego procesu utylizacji dokumentów. Na co więc możesz liczyć?
- Automatyczny start i stop – chodzi o system, który uruchamia noże wówczas, gdy przyłożysz kartkę do otworu. Zatrzymują się one natomiast wtedy, gdy zostanie ona przetworzona. Dzięki temu możesz oszczędzić energię.
- Funkcja cofania – umieszczasz dokument w otworze, lecz nagle orientujesz się, że nie powinien się on w nim znaleźć. Dzięki tej opcji możesz go odzyskać, o ile oczywiście niszczarka nie zdążyła go przemielić.
- Blokada bezpieczeństwa – chroni przed skaleczeniem, gdy przez przypadek włożysz palec lub całą rękę do otworu. Pozostając przy kwestii bezpieczeństwa, wspomnieć można również o funkcji chroniącej przed przegrzaniem sprzętu.
- Zatrzymywanie pracy niszczarki przy pełnym koszu – dzięki temu możesz mieć pewność, że piętrzące się ścinki nie zablokują mechanizmu tnącego i nie doprowadzą do uszkodzenia niszczarki.
Oczywiście podobnych rozwiązań może by więcej. Niektóre firmy montują w swoich produktach także diody informujące o zacięciu papieru, czy specjalne tryby ciche, które ograniczają poziom generowanego hałasu.
Poza istotnymi parametrami technicznymi, a także wszelkimi funkcjami dodatkowymi, nie sposób nie wspomnieć też o solidności wykonania niszczarki. Wpływ mają na nią oczywiście użyte materiały, od których często zależy żywotność urządzenia. Wiele przydatnych informacji o jakości sprzedawanych niszczarek uzyskasz z opinii publikowanych przez klientów sklepów, dlatego przed zakupem na pewno warto się z nimi zapoznać.
źródło: ESSI niszczenie dokumentów