Pozwolenie wodnoprawne – z jakimi kosztami musisz się liczyć?

Pozwolenie wodnoprawne wydawane jest dzięki pozytywnemu rozpatrzeniu wniosku przez organ administracyjny. Jak praktycznie każda inna czynność urzędowa – wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest odpłatne. Czy kosztuje ono dużą sumę pieniędzy? Czy jego cena jest stała?

Czy na pewno potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego?

Na samym początku zastanów się, czy na pewno pozwolenie wodnoprawne jest Ci potrzebne. Nie każda inwestycja z użyciem zbiornika wodnego wymaga tego dokumentu.

Tak więc pozwolenie wodnoprawne NIE JEST wymagane na przykład gdy dokonywane będą wycinki roślin ze zbiorników wodnych oraz ich brzegów lub przechwytywanie wód odpadowych.

Cała lista aktywności, do których nie potrzeba pozwolenia wodnoprawnego jest bardzo długa, dlatego przez złożeniem wniosku o operat koniecznie się z nią zapoznaj.

Dlaczego za pozwolenie wodnoprawne trzeba zapłacić?

Wydanie pozwolenia wodnoprawnego to nie jest kwestia kilku chwil by pozytywnie rozpatrzyć złożony przez Ciebie wniosek. Tak naprawdę cała procedura jest znacznie bardziej skomplikowana, niż mogłoby się na pierwszy rzut oka wydawać. A jak wiadomo – praca kosztuje.

Na samym początku sztab urzędników musi sprawdzić poprawność dokumentów takich jak operat wodnoprawny, decyzje o warunkach środowiskowych, dokładny wyrys planu wykorzystania przestrzeni, a nawet wszystkie zgody osób postronnych (na przykład właścicieli urządzeń kanalizacyjnych).

Po pozytywnym zakończeniu procedur związanych z krokiem pierwszym, wszczynane jest kolejne postępowanie – wydanie właściwego pozwolenia. Tutaj również urzędnicy mają sporo pracy.

Jak więc widzisz – wydanie pozwolenia wodnoprawnego jest czaso- oraz pracochłonne, dlatego nikogo nie powinien dziwić fakt, że należy za nie niemało zapłacić.

Orientacyjne koszty wydania pozwolenia wodnoprawnego

Koszt wydania pozwolenia wodnoprawnego sporo się zmienił na przestrzeni czasu. Żeby nie być gołosłownym, podamy cenę przybliżoną, gdyż nie wiemy, w jakim roku / miesiącu czytasz ten artykuł.

Samo przyjęcie zgłoszenia wodnoprawnego to koszt rzędu 100 złotych. Dużą sumę pieniędzy należy przeznaczyć na wydanie decyzji wodnoprawnej – dużą, bo nieraz przekraczającą 900 złotych. Na całe szczęście cena wydania pozwolenia wodnoprawnego jest regulowana przez oficjalne prawo wodne, tak więc rynek jest w tym przypadku dość mocno regulowany.

Odnowienie pozwolenia wodnoprawnego

Gdy Twoje pozwolenie wodnoprawne straci ważność, będziesz musiał je odnowić, co będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami. Duża część początkujących przedsiębiorców zastanawia się nad tą kwestią w obawie, że będzie ona musiała ponosić częste dodatkowe koszty.

Zgodnie z prawem – pozwolenie wodnoprawne nie może być ważne dłużej, niż przez okres 30 lat. Pamiętaj jednak, że jest to wartość maksymalna, a duża część operatów nie ma terminu przydatności dłuższego, niż 10 lub nawet 5 lat.

Warto więc odłożyć większą sumę pieniędzy, aby w przyszłości nie musieć martwić się dodatkowymi opłatami w postaci odnowienia pozwolenia wodnoprawnego.