USG stawu kolanowego – kto i kiedy powinien wykonać badanie?

Coraz więcej Polaków zauważa konieczność i korzyści płynące z prowadzenia zdrowego stylu życia. Dotyczy to nie tylko sposobu odżywiania, ale również aktywności fizycznej. Chętniej chodzimy na siłownię i uprawiamy różne sporty. Tendencja ta z pewnością jest bardzo korzystna i przynosi wiele dobrego. Jednak czasem, z różnych powodów, zdarzają się błędy, które kończą się kontuzją. Staw kolanowy jest jednym z bardziej podatnych na urazy, w szczególności u osób czynnie uprawiających sport. USG stawu kolanowego jest jedną z lepszych metod diagnostycznych. Podpowiadamy, kto i kiedy powinien je wykonać.

USG stawu kolanowego w razie kontuzji

Urazy i kontuzje są najczęstszą dolegliwości sportowców w sportach kontaktowych i wyczynowych. Ale też nietrudno o kontuzję, jeśli mniej forsowne sporty uprawiamy amatorsko, bez odpowiedniego przygotowania. Kontuzje mogą mieć różny zakres i intensywność, są także urazami o niebywale różnorodnym charakterze. Drobne urazy zwykle nie wymagają interwencji medycznej i skutkują krótkotrwałym unieruchomieniem. Niewielką kontuzję można leczyć kąpielami, okładami, masażami lub kremami z apteki. U sportowców nie brakuje jednak poważnych kontuzji. Nie możemy sobie z nimi poradzić sami i konieczne jest zwrócenie się do specjalisty. Poważne urazy obejmują zerwane więzadła lub skręcone stawy. Wyjątkowo mocno na wszelkie urazy narażony jest staw kolanowy. Wówczas oprócz trafnej diagnozy potrzebne jest również specjalistyczne leczenie, często operacyjne. 

Najczęstsze przyczyny urazów stawu kolanowego

Najczęstszymi przyczynami urazów w sporcie, również obejmujących staw kolanowy, są: 

  • brak rozgrzewki stawu kolanowego  – rozgrzewka jest bardzo ważną częścią każdego ćwiczenia, niezależnie od uprawianej dyscypliny sportu. Brak rozgrzewki sprawia, że ​​nierozgrzane mięśnie są bardziej podatne na uszkodzenia i zwiększa się ryzyko kontuzji. Nawet lekki lub krótki trening powinien być poprzedzony rozgrzewką. W tym czasie należy zwrócić szczególną uwagę na te partie ciała, które intensywnie uczestniczą w treningu, najlepiej je rozgrzać. Rozgrzewka powinna trwać około 5-10 minut, a jej prawidłowe wykonanie pozwoli wyraźnie zmniejszyć ryzyko kontuzji. 
  • nieprawidłowa technika treningu stawu kolanowego – niezależnie od tego, jaki sport będziesz uprawiał ważne jest, aby najpierw zapoznać się z zasadami wykonywania i techniką poszczególnych ćwiczeń. Prawidłowo wykonywane ćwiczenia są bardzo korzystne dla ciała i umysłu, jednak bez odpowiedniej dbałości i przestrzegania pewnych zasad mogą spowodować poważne kontuzje. Prawidłowa technika nie tylko chroni stawy, mięśnie i ścięgna, ale także pozwala wydobyć więcej z tego typu ćwiczeń. Nieprawidłowa technika treningu jest najczęstszą przyczyną kontuzji w sporcie. 
  • nadmierne przeciążenie organizmu – nie oznacza to rezygnacji z przekraczania granic. Ale chodzi o to, aby robić to mądrze i stopniowo. Jako początkujący w danej dyscyplinie powinieneś zaczynać od ćwiczeń prostszych technicznie i dopiero po ich opanowaniu iść dalej i tym samym wymagać od siebie więcej i osiągać więcej. Jeśli spróbujemy wykonać najtrudniejsze ćwiczenia z marszu, nasze próby są nie tylko skazane na niepowodzenie, ale także zwiększają ryzyko poważnej kontuzji. Warto więc podejmować wyzwania na miarę swoich możliwości.
  • nie dajesz sobie czasu na regenerację  – regeneracja to bardzo ważny element każdego treningu. Zmęczone mięśnie są znacznie bardziej podatne na kontuzje i uszkodzenia. Dajmy więc naszemu organizmowi czas na odpoczynek i regenerację po intensywnym treningu, odwdzięczy nam się on lepszą wydajnością. 
  • zaniedbanie rozciągania się po treningu – rozciąganie zapobiega skurczom mięśni i utrzymuje ścięgna w dobrej kondycji, również staw kolanowy. Dodatkowo poprawia ogólną kondycję organizmu i pomaga zapobiegać kontuzjom, takim jak skurcze, nadwyrężone mięśnie czy naderwane ścięgna.

Badanie USG stawu kolanowego – kiedy je wykonać?

Jeśli jednak z pośpiechu zapomnimy o tych wszystkich złotych wskazówkach lub któryś z powyższych elementów przegapimy i doznamy kontuzji, konieczna jest konsultacja z lekarzem. Warto zasięgnąć profesjonalnej porady, aby mieć pewność, że nasza kontuzja nie jest poważna. Ultradźwięki są do tego idealne. Jest to szybkie, skuteczne, bezbolesne i nieinwazyjne oraz relatywnie tanie w porównaniu z innymi metodami diagnostycznymi. Urazy kolana są powszechne, zwłaszcza wśród biegaczy. Ze względu na złożoność tego stawu niezbędna jest prawidłowa diagnoza. USG stawu kolanowego po urazie może ujawnić między innymi uszkodzenie ścięgien, więzadeł lub mięśni, łąkotki, uszkodzenie chrząstki stawu udowego czy przeciek w stawie. Niezależnie od wyniku badania USG stawu kolanowego, dzięki trafnej diagnozie możliwe jest przeprowadzenie ukierunkowanego i precyzyjnego leczenia, dzięki któremu szybciej wrócisz do pełnej sprawności.

 

Źródło: Gabinet USG